W naszym przedszkolu dzieci otrzymują to co jest adekwatne do ich potrzeb rozwojowych. Oczywiście realizujemy Podstawę Programową Wychowania Przedszkolnego wg wytycznych MEN. Czyli wspieramy rozwój Waszych pociech we wszystkich sferach, proponując w przedszkolu każdego dnia formy aktywności, które pobudzają prawidłowy rozwój w sferze fizycznej, społecznej, emocjonalnej, intelektualnej. Harmonogram dnia i wplecione w niego rytuały uwzględniają czas potrzebny dla każdej sfery odpowiednio do wieku dziecka.

Dla malucha najważniejszy jest ruch, zabawa i dziecięca twórczość. To potrzeby rozwojowe dziecka. Dotykając umiejętnie tych dziedzin przemycamy/kształtujemy mnóstwo umiejętności i postaw dzieci.

  • RUCH

W przedszkolu dzieci powinny mieć miejsce i czas przeznaczony na swobodny ruch – powinny mieć przestrzeń, w której będą poruszać się po swojemu, wykorzystując własną wyobraźnię. Wtedy pozwalamy im bawić się tak jak chcą, skakać, zanurzać się, czołgać, przechodzić, eksplorować, bujać. Przyzwyczajanie dzieci do spontanicznego ruchu wyrabia nawyk ruchu, i zapobiega lenistwu ich ciał, co może być groźne dla harmonijnego dojrzewania aparatu ruchu. Deficyty w motoryce globalnej są głównym źródłem później niedostatków motoryki precyzyjnej. Np. jeśli dziecko ma deficyty w globalnej motoryce, musi zaciskać dłoń na ołówku albo na kredce, a wtedy rysuje nieprecyzyjnie i wychodzi poza linie.

Dla rozwoju aparatu ruchu szczególnie ważny jest okres niemowlęcy, ale też przedszkolny i wczesnoszkolny dlatego specjaliści apelują, że niezależnie od ilości zajęć ruchowych -aktywności ruchowej dziecka jest za mało. Dlatego mamy na uwadze w przedszkolu ( a Rodzice mają pamiętać w domu ) by serwować dzieciom jak największą dawkę ruchu każdego dnia.

  • ZABAWA

Dzieci w przedszkolu mają czas zarówno na zabawę swobodną jak i kierowaną, bo i jedna i druga jest tak samo ważna. Nie praktykujemy w naszym przedszkolu braku czasu na zabawę swobodną na „korzyść” różnych zajęć dodatkowych. Podkreślam to, bo obserwuję taki „trend”, że ilość zajęć dodatkowych w przedszkolu może wpływać na prestiż przedszkola wśród Rodziców. U nas dzieci mają czas na zabawę. Dlaczego?

To zabawa najbardziej rozwija dziecięcą kreatywność – to że np. dziecko weźmie do ręki kilka klocków i za ich pomocą potrafi przedstawić pewną historię np. akcję gaszenia pożaru, łapania rabusia, czy II wojnę światową. To jest istotą kreatywności – z tego co mam dokoła siebie ( a może to być również kamyk, patyk, szyszka, rolka po papierze, tekturowe pudełko, plastikowa butelka) zrobię COŚ. Zabawa wyzwala myślenie i jest treningiem dla budowania samodzielności i tożsamości własnego JA dziecka. Wpływa na to, że za kilka lat nasze dziecko w obliczu podjęcia jakiejś decyzji nie stanie oszołomione. Podsuwanie wciąż dziecku propozycji zajęć, wymyślanie ich by spędzało czas jak najbardziej rozwijająco, daje efekt odwrotny. Ofiarujmy naszym dzieciom mądrze swobodę.

Zabawa uczy bycia w grupie. Swobodna zabawa uczy dzieci spokoju, sprawia że są mniej podminowane, uczy je rezyliencji, czyli odporności psychicznej, umiejętności adaptacji w obliczu przeciwności losu, wyrabia zdolności negocjacyjne, uczy współpracy, zdobywania przyjaciół.

Drodzy Rodzice , pamiętajmy o ważnej rzeczy, to nie znajomość liter, umiejętność czytania i pisania sprawią że nasze dzieci będą radzić sobie w życiu, będą umieć czerpać zadowolenie ze swojego życia i umieć cieszyć się nim. To umiejętność „ odbicia się” po niepowodzeniu, regulowania emocji i radzenia sobie ze stresem oraz umiejętność bycia kreatywnym wpłyną na odnoszenie sukcesów przez Nasze dzieci w ich dorosłym życiu.

Uczenie się pisania i czytania we właściwym czasie jest ważne jednak niech ono nie zasłania czasu potrzebnego na kształtowanie innych istotniejszych umiejętności Waszego dziecka.

Inną formą zabawy w przedszkolu jest zabawa dydaktyczna. Buduje ona zajęcia dydaktyczne prowadzone przez nauczyciela i spełnia bardzo ważną rolę – przygotowuje do tzw. pracy kierowanej w szkole (słuchanie poleceń nauczyciela). Dziecko przychodząc do przedszkola kieruje się tym na co ma ochotę, ale zaczyna uczyć się, że teraz będziemy robić to co zadaje nauczycielka i co robią inne dzieci. Uczy się skupiać swoją uwagę, słuchać by zrozumieć co jest kluczem zabawy, np. każdy po kolei losuje kartonik, na którym za pomocą obrazka jest przedstawione jesienne słowo, które należy zagrać na trójkącie. W dziecku najpiękniejsza jest spontaniczność jednak ono rośnie i my dorośli mamy za zadanie przybliżać je do „pewnego systemu” ... Zabawy dydaktyczne, gry edukacyjne mają ściśle ustalone reguły, których przestrzeganie / nieprzestrzeganie sprawi, że albo coś się składa i pasuje, albo nie. To przyzwyczajanie dziecka do tego, że są dziedziny, w których jest tylko jedno poprawne rozwiązanie np. w matematyce.

  • DZIECIĘCA TWÓRCZOŚĆ

Nie wychowujemy w przedszkolu artystów, choć i takich być może będziemy mieli.. wychowujemy dzieci poprzez tworzenie. Stymulująco działa sam akt tworzenia, zanurzenie się w określonej materii, zabawa kolorem, dotykanie materiałów, przeżywanie struktury materiału, praktyczne doświadczenie bryły, łączliwości elementów, właściwości kleju, itd. To przyciąga dzieci uwagę i wyzwala ich działanie, dziecko bawi się rękami.

To wpływa na późniejsze umiejętności kaligraficzne dzieci, które muszą być rozwijane i doskonalone, ponieważ nie kształtują się w wyniku samego dojrzewania. Dzieci w przedszkolu powinny wzmacniać nadgarstki – my malujemy grubymi pędzlami - dużo, dzieci mają codziennie możliwość zabawy w piasku w sali zabaw – tak urządzoną piaskownicę by serwować im jak najwięcej wrażeń dotykowych, dostępną w ciągu dnia do zabawy ciastolinę do ugniatania, wałkowania, toczenia.

Tego rodzaju zabawy porównywane są przez specjalistów do efektu rowerków biegowych – dzieci, które przez dłuższy czas jeżdżą na rowerkach biegowych, automatycznie przesiadają się na tradycyjne rowerki bez żmudnej nauki równowagi. Tego rodzaju zabawy pociągają dziecko za sobą, zaciekawiają, dziecko ma ochotę eksperymentować.

Badania wykazują, że otoczenie pobudzające zmysły pobudza rozwój kory mózgowej. Przestrzeń wypełniona różnorodnymi materiałami, które mogą stymulować wszystkie zmysły – wzrok, słuch, dotyk - wzmacnia rozwój mózgu.

Twórczość plastyczna ma jednocześnie terapeutyczne/relaksacyjne działanie, takie jak: rozładowanie napięcia, przywracanie równowagi, wyciszanie. Dzieci po dobrze przeprowadzonym przez nauczyciela akcie twórczym … idą spokojnie bawić się :)

Tworzenie angażuje myśli, pamięć, uczucia i wyobraźnię, a także poszerza wiedzę o świecie – dzieci tworzą edukacyjne prace plastyczne – powstają plakaty demonstracyjne :

  • o tym jak dbać o zdrowie „Wiem jak dbam o zdrowie ”
  • o tym że mamy wpływ na to jak czysta będzie nasza Ziemia „Ziemia w naszych rękach” i inne

Przy okazji gromadzenia materiałów do prac plastycznych inspisujące mogą być wspólne rozmowy z przedszkolakami na temat wykorzystania niepotrzebnych rzeczy (np. opakowań, ścinków, drucików, starych kluczy, taśm, sznurków, starych gazet, papierów), żywności (np. kasz, makaronów), skarbów natury (np. liści, szyszek, kamyków) itp.

Twórczość plastyczna wpływa pozytywnie na ogólny rozwój człowieka, a w szczególności dziecka w wieku przedszkolnym. Jest płaszczyzną kształtowania aktywności myślenia, inicjatywy w działaniu, rozwoju manualnego i motorycznego oraz równowagi emocjonalnej dziecka.